JAK SE TENTO OBKLAD VYRÁBÍ?

Tento druh kamenného obkladu je opravdový přírodní kamenný materiál, který je získáván fixací tenké povrchové kamenné vrstvy z bloků různých druhů metamorfovaných hornin. Není to žádný posyp z kamenné drtě nalepený na lepence, ani ,, sloupnutý kámen nalepený na plastovém podkladu ,,!

Desítky druhů proměněných hornin patřících k břidlicím a křemenům ( obvykle to jsou fylity, svory, ruly a pararuly s různým obsahem křemene, slídy, živce atd...), se těží v blocích a následně se pokračuje v zpracování tohoto materiálu ve výrobní hale. Převážná část výrobního procesu je ruční, fyzicky a časově náročná práce s použitím fyzikálních metod s využitím vlastností materiálů jako jsou změna nasákavosti a roztažnosti při zahřátí a ochlazení, vnitřní pnutí v materiálech a pod....

Fixačním materiálem kamenných folií a kamenných dýh jsou různé druhy polyesterových pryskyřic se sklovláknitou mikroarmaturou. Pro výslednou kvalitu výrobku je důležitá nejen kvalita horniny ale i pryskyřice. Pro různé aplikace se objevují na trhu i kamenné dýhy a folie dodatečně podlepené různými materiály podle následného použití. 

Výrobní postup je v podstatě jednoduchý a tím i geniální.

Tekutá polyesterová pryskyřice a skelná vlákna nebo sklovláknitá nanomřížka se za specifických fyzikálních podmínek ručně nanesou ve více tenkých vrstvách na monolitickou plochu zahřátého bloku horniny a po vychladnutí, zatuhnutí a zafixování pryskyřice v pórech horniny, následným stržením z povrchu bloku, vznikne 1-5mm tenká vrstva pravého kamenného monolitu fixována touto flexibilní pryskyřičnou/sklovláknitou armaturou. Stejným opakujícím se způsobem lze strhávat další a další tenké pláty kamene až do vyčerpání suroviny.

Pro výrobu kamenných dýh a folií není ale vhodný každý druh břidlice a křemence. Delší dobu probíhají pokusy změnit vlastnosti některých hornin tak aby se tato technologie dala použít i na další druhy hornin, ne jen na metamorfované. V našem sortimentu nabízíme desítky druhů přírodních kamenných folií v mnoha různých formátech a pro různá použití.

Seznamte se osobně s těmito materiály a možnostmi použití v naší provozovně na ul. Polívkova v Olomouci ( mapa v horním menu vpravo v sekci Kontakty ).

Povrch takto stržených kamenných obkladů nabízí přírodní surový design v jeho přirozené kráse a trvalé hodnotě.

NA JAKÝ PODKLAD LZE TENTO MATERIÁL LEPIT?

Kamenné folie lze lepit na téměř jakýkoliv pevný podklad : na omítku, na sadrokarton, na OSB desky, na překližku, na různé dřevokompozitní a konstrukční desky, na polystyren, na polyuretan, na PVC, na plech, na staré obkládačky, v interiéru i exteriéru, atd...vždy je třeba volit lepidlo které je určeno na konkrétní materiál. Na trhu je takových lepidel velké množství od různých výrobců a většina dodavatelů a prodejců lepidel je schopna fundovaně při výběru lepidla poradit a nabídnout vícero alternativ. V sekci ,, Jak na to? ,, lze najít určitá doporučení konkrétních lepidel podle druhu podkladu.

LZE KAMENNOU DÝHU PODSVÍTIT?

Dalším druhem co se týká použití je kamenná folie fixovaná na průsvitné pryskyřici ,, TYP TRANSLUSCENT ,,  s možností podsvícení a vytvoření svítících kamenných obrazů a dalších unikátních designových řešení v ultratenkém formátu pro dekoraci stěn, regálů a vitrín barů, hotelových recepcí, schodišť, světelných stropů a mnoha dalších unikátních aplikací jak v privátních, komerčních, tak i veřejných prostorech.

U kam. folií typu TRANSLUSCENT lze vyrobit a dodat monolitické pláty v sortimentu cca 20 druhů v rozměrech 610mm x 1220mm a 1220mm x 2440mm. Pro podsvícení Transluscentních plátů dodáváme na objednávku i LED panelové podsvícení.

JAKÉ JSOU NEJVĚTŠÍ VÝHODY TOHOTO MATERIÁLU?

Kamenné folie jsou nejtenčím a nejlehčím přírodním kamenným obkladovým materiálem s hmotností pouze kolem 1-2kg/m2. Díky extrémně nízké konstrukční hmotnosti, pevnosti a extrémní flexibilitě je možné ním obkládat i sloupy a těžko přístupná místa. Kamenné folie lze lepit přímo i na velice lehké konstrukce nebo případně i na staré tapety nebo lehké příčky s nízkou konstrukční nosností. Po aplikaci nebo i před aplikací lze tento materiál povrchově upravit impregnací na kamenné povrchy podle požadavků konečného vzhledu ( lesk, mat, vzhled mokrého povrchu, ztmavení, zvýraznění vzoru a pod...). Některé druhy impregnace na kámen jsou silně aromatické chemické přípravky, tudíž nejsou vhodné pro aplikaci v obytném prostoru a je dobré provést impregnaci v dobře větrané dílně. Po zreagování impregnace s mikropóry kamenného povrchu a po odpaření těkavých složek již nedochází k uvolňování nepříjemných pachů.